שלושה כללי ברזל להתנהלות נכונה בחדר החקירות

play4, play, media control, audio

מטרתו של הליך החקירה הפלילית היא הגעה לחקר האמת, באמצעות איסוף ראיות וביסוס תשתית ראייתית למען העמדה לדין והגשת כתב אישום.

מטבע הדברים, המצאות בחקירה משטרתית, המסווגת כחקירה תחת אזהרה-כלומר חקירה שבה אדם נמצא בסטטוס של חשוד בביצוע העבירה, הוא אינו מעמד נעים.  אותו חוסר נעימות מלווה תמיד בערפל של חוסר וודאות, תחושת נחיתות ולחץ נפשי לא מבוטל. דברים אלו מקבלים משנה תוקף כאשר מדובר באדם נורמטיבי שלא חווה ניסיון קודם בחדר החקירות.

זו ההזדמנות לציין, כי בזמן הליך החקירה ניתנת לחשוד האפשרות להביא את עמדתו ולספק הסברים באשר לחשודת המופנים כלפיו. 

הדברים שיאמר החשוד במהלך חקירתו יהוו למעשה את "הגרסה" או "העדות" אשר תקבע את סיפורו עד סופו של ההליך- בשלב המשפט, במידה ויוחלט על הגשת כתב אישום- אז יהפוך מחשוד לנאשם. מטעמים אלה, אנו למדים על משמעתו הגורלית של הליך החקירה. 
 

וכל כך למה? שהרי כל ניסיון של אותו החשוד (שיהפוך לנאשם בשלב המשפט) לסטות או לחזור בו מן מהדברים שאמר במהלך החקירה יגרמו לו להצטייר כבלתי מהימן. ובמידה וינסה לספק גרסה חלופית, ברוב המוחץ של המקרים היא לא תתקבל, שכן היא תסווג כגרסה "כבושה"- כלומר גרסה אותה הנאשם כבש בליבו במהלך החקירה וחשף אותה לראשונה רק שהתגלו לו כל הפרטים במהלך המשפט.

מסיבה זו, כאמור, נגזרת חשיבותה של החקירה הפלילית, ועל כן יש להתייעץ עם עו"ד פלילי לפני כל חקירה פלילית, על מנת שיסייע לכם לספק את הגרסה הטובה ביותר.

יחד עם זאת, ישנם מספר כללים אותם כל נחקר חייב להכיר, בין אם הוא נועץ בעו"ד פלילי לפני החקירה ובין אם בחר שלוותר על הזכות היקרה הזו (מה שכמובן אינו מומלץ). במאמר זה, נביא חלק קטן, אך חשוב, מאותם הכללים
 
 
 
 

אז מהם הכללים?

התמחות המשרד:

Avatar
שימוש בסם או החזקת סם נחשבת לאסורה ולעבירה שניתן לקבל עליה עד 3 שנות מאסר. כמובן שאם מדובר כבר על החזקת סם שאינה רק לצריכה עצמית או כמות שהיא מעל 15 גר' ההתייחסות היא שונה לחלוטין והעונש יכול להיות ארוך משמעותית.


[ מידע נוסף בנושא
עבירות סמים ]
Avatar
ישנם הרבה גוונים של אפור בין אונס במובן הכבד ביותר שלו לבין להיות נקי מכל רבב. ישנן הגדרות שונות לעבירות מין כמו תקיפה, מעשה מגונה, הטרדה מינית וגם לאונס ישנם מספר פנים וכל מקרה לגופו. 

[ מידע נוסף בנושא
עבירות מין ]
Avatar
הליך שימוע פלילי הוא  מהלך בו מנסה הנאשם לשכנע את הגורם התובע, לרוב פרקליטות המדינה או מחלקת התביעות של המשטרה, לא להגיש את כתב האישום. כמובן שחשוב שלפני הליך השימוע יתייעץ הנאשם עם עורך דין פלילי...

[ מידע נוסף בנושא
הליכי שימוע פלילי]
Avatar
חשוב לדעת איך להתנהל במהלך חקירה, מה לומר ומה לא, מתי לשמור על זכות השתיקה ומתי לדבר. לכן, התייעצות עם עורך דין פלילי לפני החקירה וגם תוך כדי תהליך החקירה היא חשובה ואף קריטית.


[ מידע נוסף בנושא
חקירה ומעצרים ]
 

1. כלל ראשון- אין שיחות חולין

החוקר המשטרתי לעולם לא נמצא בצד שלכם. המטרה שלו היא אחת ויחידה- לאסוף נגדכם כמה שיותר ראיות כדי לבסס את העמדתכם לדין. ואם ניתן לעשות זאת באמצעות חילוץ הודאה מכם- מה טוב. לכן, לעולם אין לקיים עם החוקרים שיחות חולין, לא בתוך חדר החקירות ובטח שלא מחוצה לו. כל שיחה שתערך איתכם מחוץ לחדר החקירות, תתועד ותוכנס לתיק החקירה. וכאמור, המטרה של אותה שיחת החולין היא ברורה- ניסיון לחלץ מכם אמרה, אפילו מעורפלת ולא חד משמעית, שתהיה מפלילה ותסבך אתכם.

2. כלל שני- דברו לפרוטוקול

לפי החוק, החקירה הפלילית תהיה תמיד מתעודת בכתב (לפעמים גם בהקלטה ואפילו בתיעוד חזותי). החוקר אמור להעלות על הכתב את גרסתכם ולתעד אותה בפרוטוקול החקירה. ברוב המקרים, החקירה לא תתעד "אחת לאחת" את כל מוצא פיכם והחוקר יעשה מעין תמצות של הדברים או ינסח אותם באופן שונה מזה שלכם. מהסיבה הזאת, עליכם להקפיד לדבר תמיד בקצב "הכתבה" ולוודא שהדברים נרשמים בצורה מדויקת. בסופה של החקירה יתאפשר לכם לקרוא את הפרוטוקול ותתבקשו לחתום עליו. קראו בנחת ותחתמו רק כאשר אתם בטוחים שכל מה שרציתם לומר- נרשם.

3. כלל שלישי- רושם ראשוני- שכחו מזה

יהיה מיותר מבחינתכם, ואפילו יכול לגרום לסיבוכם, אם תנסו להתחבב על החוקר או ליצור בפניו רושם של אנשים אמינים. לרשמים של החוקר מכם אין כל משמעות. האדם שחוקר אתכם הוא לא זה אשר יקבל את ההחלטה האם להגיש נגדכם כתב אישום או לא. מי שיקבל את ההחלטה זהו עו"ד מאחת מרשויות התביעה, אותו לא פגשתם ואולי גם לא תפגשו. לכן, אין טעם להיגרר למאמץ מיותר שמטרתו ליצור רושם חיובי, מאמץ שכזה יכול להחליש אתכם בפני החוקר ולהוביל אתכם לספק אמרה שיש בה יסוד של הודאה.

חשוב לזכור

מדובר במספר כללים בודדים בלבד אשר אינם משקפים את חזות הכל. אין תחליף להיוועצות בעו"ד פלילי בטרם החקירה המשטרתית.  עו"ד פלילי ידע לבנות יחד אתכם את קו ההגנה הבטוח ביותר, ובהתאם לניסיונו ידע גם להדריך אתכם כיצד לנהוג, ממה להיזהר ואף להמליץ לכם האם יהיה נכון  לעשות שימוש בזכות השתיקה.
 
עו"ד נסים לביא הוא בעל ניסיון רב בתחום הפלילי ומומחה בהכנה והדרכה של חשודים לקראת הליך החקירה הפלילית. את הניסיון והידע המקצועי, צבר עו"ד לביא לאחר התמחות בפרקליטות המדינה, בעת היותו סנגור באחד המשרדים המובילים בארץ וכן בעבודתו כסנגור פרטי.
 


צור קשר עוד היום 

ויחד נבין איך עוזרים לך:

כתובתנו:
שד' שאול המלך 39, תל אביב,
בית הדר-דפנה
טל': 074-769-15-24
פקס: 077-470-2959

עו"ד ניסים לביא,
אני כאן, ואייצג אותך בכבוד.

כתובתנו: שד' שאול המלך 39, תל אביב, בית הדר-דפנה  |  טל': 074-769-15-24  |  פקס: 077-470-2959

עו"ד ניסים לביא,
יחד נגבש תוכנית ופתרון לכל בעיה!

 


צור קשר עוד היום 

ויחד נבין איך עוזרים לך: