שותפות לעבירה- באיזה תנאי אדם ייחשב לשותף לעבירה פלילית

play4, play, media control, audio

עבירות רבות מבוצעות על ידי חבירה של מספר אנשים בודדים ששמים לעצמם מטרה לבצע מעשה פלילי כזה או אחר. תוכנית כזו מכונית גם קשר פלילי, כאשר באותו הקשר הפלילי אפשר שלכל אדם יהיה תפקיד או תחום אחריות שונה, במטרה להגיע על היעד הסופי- והוא ביצוע עבירה.

אם ניקח למשל כדוגמה את עבירת השוד, יכול להיות מצב שבו בהכנת קשר פלילי לביצוע שוד, יהיה מי שלא ייטול חלק פעיל בשוד כי אם  רק יעביר מידע לגבי פרצת אבטחה במקום כזה או אחר. כמו כן, וודאי יהיה מי שיפרוץ למקום ויבצע פיזית את השוד, ואם נמשיך במשל, סביר שיהיה אדם נוסף שאחראי על המילוט.

מהי מידת האחריות של כל אחד מקושרי הקשר הפלילי? האם כולם יסווגו כאחראים באותה מידה ויישאו את אותו העונש? האם קיים מדרג ברמת ההוכחה הנדרשת לגבי כל אחד ממבצעי העבירה? שאלות אלו מקבלות מענה במסגרת סעיפים 33-29 לחוק העונשין, המסדירים את כל התחום שנקרא בשפה המשפטית- דיני השותפות.

מה אומר החוק?

מעיון בחוק אנו נוכחים לדעת שיש 3 דרגות שונות בביצוע עבירה, והם: הראשון- הוא המבצע העיקרי, השני- הוא המסייע והשלישי- נקרא המשדל. כל אחד מהדרגות האלו מתאפיין ברמות ענישה שונות ובדרכי הוכחה שונות.

כך לדוגמה העונש שיוטל על המסייע לביצוע העבירה יהיה, ככלל, לכל היותר מחצית מהעונש שיוטל על המבצע העיקרי. כמו כן, מסייע, בשונה מהמבצע העיקרי, ייחשב מי אשר לפני עשיית העבירה או בשעת עשייתה, עשה מעשה כדי לאפשר את הביצוע, להקל עליו או לאבטח אותו, או למנוע את תפיסת המבצע, או כדי לתרום בדרך אחרת ליצירת תנאים לשם עשיית העבירה.
 

כפי שניתן להיווכח מדובר בהגדרה רחבה מאוד שקשה לצפות מראש את יישומן בכל מקרה ומקרה, ופעמים רבות משפטים מתנהלים בשאלה אחת- האם יש להגדיר אדם כמבצע עיקרי, "מבצע בצוותא" לפי שפת המשפט, על אף שלא עשה את כל המעשים אותם עשה המבצע העיקרי המובהק, או כמסייע לדבר עבירה. אם נמשיך לדוגמה במשל השוד- אז נאמר שיש מקרים שבהם גם מי שלא היה שותף פיזית לביצוע השוד אלא רק תכנן אותו או אבטח אותו מבחוץ, ייחשב כמבצע עיקרי- "מבצע בצוותא".

ברור כי אותו אדם יעדיף להיות מסווג כמסייע, על מנת לזכות בהקלה בעונש. לכן, במשך שנים רבות, טווה בית המשפט מספר תנאים ומבחנים שיעזרו לנו ללמוד כיצד לאבחן בכל מקרה מיהו המבצע העיקרי ומי הוא המסייע.

אז מהם המבחנים?

כאמור, הפסיקה עסקה בהרחבה בשאלת סיווג המעורבים בביצוע עבירה וההבחנה ביניהם. בין השאר, נקבע כי סיווג זה ייעשה על פי תפקיד השותפים השונים בביצוע הפעולה העבריינית, וזאת בהתייחס למידת קרבתם ל"גרעין הקשה" של ביצוע העבירה. במסגרת זו, נהוג להגדיר מבצע עיקרי כ"מי שפעל, יחד עם שאר המבצעים, כ'גוף אחד', במסגרת תכנית משותפת". 

יחד עם זאת, הפסיקה הכירה בקיומם של מקרים שבהם ביצוע בצוותא נעשה ללא תכנון מראש. במקרים כאלו, אף "שותפות ספונטנית" בביצוע העבירה תוביל להרשעה כמבצע עיקרי.

כך, נפסק בעבר כי אף אדם שהצטרף לקטטה, אך לא היה שותף למעשה הפיזי שגרם לפגיעה המשמעותית בקרבן, ואפילו אם לא היה נוכח בזירה ברגע פגיעה זו – עלול להיחשב כמבצע בצוותא. נראה כי השאלה האם נאשם ייחשב כמבצע בצוותא, תלויה אם כך לא רק במעשיו, אלא אף ביחס הנפשי לביצוע העבירה, כלומר בכוונה.
 
 
 
 
 

סיכום:

התמחות המשרד:

Avatar
שימוש בסם או החזקת סם נחשבת לאסורה ולעבירה שניתן לקבל עליה עד 3 שנות מאסר. כמובן שאם מדובר כבר על החזקת סם שאינה רק לצריכה עצמית או כמות שהיא מעל 15 גר' ההתייחסות היא שונה לחלוטין והעונש יכול להיות ארוך משמעותית.


[ מידע נוסף בנושא
עבירות סמים ]
Avatar
ישנם הרבה גוונים של אפור בין אונס במובן הכבד ביותר שלו לבין להיות נקי מכל רבב. ישנן הגדרות שונות לעבירות מין כמו תקיפה, מעשה מגונה, הטרדה מינית וגם לאונס ישנם מספר פנים וכל מקרה לגופו. 

[ מידע נוסף בנושא
עבירות מין ]
Avatar
הליך שימוע פלילי הוא  מהלך בו מנסה הנאשם לשכנע את הגורם התובע, לרוב פרקליטות המדינה או מחלקת התביעות של המשטרה, לא להגיש את כתב האישום. כמובן שחשוב שלפני הליך השימוע יתייעץ הנאשם עם עורך דין פלילי...

[ מידע נוסף בנושא
הליכי שימוע פלילי]
Avatar
חשוב לדעת איך להתנהל במהלך חקירה, מה לומר ומה לא, מתי לשמור על זכות השתיקה ומתי לדבר. לכן, התייעצות עם עורך דין פלילי לפני החקירה וגם תוך כדי תהליך החקירה היא חשובה ואף קריטית.


[ מידע נוסף בנושא
חקירה ומעצרים ]

כפי שראיתם, מדובר במבחני מהם לא ניתן להסיק בוודאות מה הדין לגבי כל מקרה ומקרה עתידי. אנו עדים לכך כי המשפט רוצה להרחיב עד כמה שניתן את היריעה הפלילית ולהביא לכך שגם מי שלא תרם תרומה פיזית לביצוע העבירה, במידת הצורך, ייחשב כמבצע עיקרי.

היוועצות בעו"ד פלילי לפני חקירה משטרתית יכולה להועיל בבניית קו הגנה שיכול להוביל לסיווג של אדם כמסייע ולא כשותף מלא לביצוע העבירה. גרסה נכונה בחדר החקירות והדגשת הפרטים שלאדם מן השורה נראים כלא חשובים- יכולים לעשות את כל ההבדל.

עו"ד נסים לביא הוא בעל ניסיון רב בתחום הפלילי אשר יוכל להדריך אתכם ולבנות עבורכם קו הגנה בטוח ויציב. עו"ד לביא עוסק בייצוג חשודים ונאשמים בכל סוגי העבירות. את הניסיון והידע המקצועי צבר עו"ד לביא לאחר התמחות בפרקליטות המדינה, בעת היותו סנגור באחד המשרדים המובילים בארץ וכן בעבודתו כסנגור פרטי.
 
 
 


צור קשר עוד היום 

ויחד נבין איך עוזרים לך:

כתובתנו:
שד' שאול המלך 39, תל אביב,
בית הדר-דפנה
טל': 074-769-15-24
פקס: 077-470-2959

עו"ד ניסים לביא,
אני כאן, ואייצג אותך בכבוד.

כתובתנו: שד' שאול המלך 39, תל אביב, בית הדר-דפנה  |  טל': 074-769-15-24  |  פקס: 077-470-2959

עו"ד ניסים לביא,
יחד נגבש תוכנית ופתרון לכל בעיה!

 


צור קשר עוד היום 

ויחד נבין איך עוזרים לך: