מתי מתאפשר למשטרה לקחת מאיתנו דגימת DNA ?

play4, play, media control, audio

מתי מתאפשר למשטרה לקחת מאיתנו דגימת DNA ?

בלשון החוק, ההליך אשר מכוחו יכול שוטר לפעול לנטילת מאדם דגימה גופנית או דגימה ביולוגית כמו דגימת  -D.N.A נקרא הליך חיפוש בגופו של אדם , והוא מוסדר באמצעות חוק סדר הדין הפלילי (סמכויות אכיפה – חיפוש בגוף ונטילת אמצעי זיהוי).

חוק זה יוצר הבחנה בין שני סוגי חיפוש- חיפוש חיצוני וחיפוש פנימי. כאשר חיפוש חיצוני מתייחס לפעולות כמו: נטילת טביעת אצבע, דגימת תאי עור מהלחי, דגימת שיער, דגימת רוק, דגימת שתן וכו. בעוד שחיפוש פנימי מתייחס לפעולות חודרניות יותר כמו: בדיקת דם, בדיקה גניקולוגית, שיקוף פנים גופי באמצעות רנטגן ועוד.
 

מתי תוכל המשטרה לקחת מאיתנו דגימות גופניות?

תנאי ראשון
הדבר הראשון שחשוב לדעת הוא שנטילת אמצעי זיהוי ודגימות גופניות יכולות להתבצע אך ורק כלפי חשודים, אסירים ונאשמים ולצרכי חקירה וזיהוי בלבד.
תנאי שני
הסמכות לבצע את נטילת הדגימות, בין אם מדובר בחיפוש חיצוני ובין אם בפנימי, תהיה רק במקרה שבו היה לשוטר יסוד סביר לחשוד שבגופו של החשוד נמצאת ראיה להוכחת ביצועה של עבירה או להוכחת הקשר שבין החשוד לבין ביצוע העבירה.
רק בהתקיים שני התנאים הללו, יוכל השוטר לבצע את החיפוש. 
 
 
כמו כן, יש לציין כי ברמת הסמכות המשטרתית- חיפוש חיצוני יכול להיעשות על ידי החלטת שוטר שאינו קצין, בעוד שחיפוש פנימי יעשה בהחלטת קצין משטרה בלבד, ובמקרים מסוימים רק באישור בית המשפט.

תנאי שלישי
התנאי השלישי דורש קיומה של הסכמה מצד החשוד לביצוע הדגימה.

יחד עם זאת, חשוב לדעת כי בחלק  מסוים מהפעולות המסווגות כחיפוש חיצוני בגוף, כלומר הפעולות "הרכות יותר", שוטר רשאי לבצע את נטילת הדגימה תוך שימוש בכח סביר למרות סירובו של החשוד. כך לדוגמה, חשוד שמסרב למסור טביעת אצבע או דגימת שיער (שלא מאזור מוצנע) יהיה חשוף לשימוש בכח מצד השוטר שיפעל להשגת הדגימה.

כאן תעלה השאלה, מה קורה כשחשוד מסרב לביצוע של נטילת דגימה חודרנית מגופו, דגימה המסווגת כחיפוש פנימי- כמו בדיקת דם למשל. אז במקרה מסוג זה, כמובן שלא ניתן לעשות שימוש בכח על מנת לדגום את החשוד. אך סירובו של החשוד למתן הדגימה עשוי לשמש כחיזוק לשאר ראיות התביעה.
 

כמה זמן המידע הגנטי שנלקח מחשוד נותר במערכת?

התמחות המשרד:

Avatar
שימוש בסם או החזקת סם נחשבת לאסורה ולעבירה שניתן לקבל עליה עד 3 שנות מאסר. כמובן שאם מדובר כבר על החזקת סם שאינה רק לצריכה עצמית או כמות שהיא מעל 15 גר' ההתייחסות היא שונה לחלוטין והעונש יכול להיות ארוך משמעותית.


[ מידע נוסף בנושא
עבירות סמים ]
Avatar
ישנם הרבה גוונים של אפור בין אונס במובן הכבד ביותר שלו לבין להיות נקי מכל רבב. ישנן הגדרות שונות לעבירות מין כמו תקיפה, מעשה מגונה, הטרדה מינית וגם לאונס ישנם מספר פנים וכל מקרה לגופו. 

[ מידע נוסף בנושא
עבירות מין ]
Avatar
הליך שימוע פלילי הוא  מהלך בו מנסה הנאשם לשכנע את הגורם התובע, לרוב פרקליטות המדינה או מחלקת התביעות של המשטרה, לא להגיש את כתב האישום. כמובן שחשוב שלפני הליך השימוע יתייעץ הנאשם עם עורך דין פלילי...

[ מידע נוסף בנושא
הליכי שימוע פלילי]
Avatar
חשוב לדעת איך להתנהל במהלך חקירה, מה לומר ומה לא, מתי לשמור על זכות השתיקה ומתי לדבר. לכן, התייעצות עם עורך דין פלילי לפני החקירה וגם תוך כדי תהליך החקירה היא חשובה ואף קריטית.


[ מידע נוסף בנושא
חקירה ומעצרים ]

על פי החוק, המשטרה חייבת למחוק ממאגריה נתוני זיהוי גנטי בעניינו של חשוד בתום שבע שנים, או בחלוף 60 יום לאחר שהתיק הפלילי בעניינו נסגר ללא העמדה לדין או שהסתיים בזיכויו, לפי המאוחר.

סיכום
החוק המסדיר את הליך נטילת הדגימות הגופניות הוא נרחב וקיימת לגביו פסיקה ענפה. ההסבר שהובא כאן מהווה הסבר כללי בלבד והוא אינו ממצה את כל הסוגיות העולות מן החוק.
לכן, בכל מקום שבו אדם זומן לחקירה תחת אזהרה כחשוד, טוב ייעשה אם יפנה לעו"ד פלילי מנוסה שידע להבהיר לו את זכויותיו ואת האפשרויות המשפטיות העומדות לו.
עו"ד נסים לביא הוא בעל ניסיון רב בהכנת חשודים לחקירה ובייצוג עצורים ונאשמים בעבירות חמורות ומורכבות.
 
 


צור קשר עוד היום 

ויחד נבין איך עוזרים לך:

כתובתנו:
שד' שאול המלך 39, תל אביב,
בית הדר-דפנה
טל': 074-769-15-24
פקס: 077-470-2959

עו"ד ניסים לביא,
אני כאן, ואייצג אותך בכבוד.

כתובתנו: שד' שאול המלך 39, תל אביב, בית הדר-דפנה  |  טל': 074-769-15-24  |  פקס: 077-470-2959

עו"ד ניסים לביא,
יחד נגבש תוכנית ופתרון לכל בעיה!

 


צור קשר עוד היום 

ויחד נבין איך עוזרים לך: