מושבעים בישראל

play4, play, media control, audio

מדוע לא קיימת בישראל שיטת המושבעים ולמה צריך ליישמה בדחיפות

שיטת המושבעים היא שיטה עתיקת יומין אשר הונהגה על ידי הממלכה הבריטית כבר במהלך המאה 12 לספירה הנוכחית. תפקידם של המושבעים הוא להכריע במחלוקות העובדתיות בין הצדדים למשפט ולקבוע ממצאים על סמך זאת.

מאז אותה תקופה נושנה בממלכת בריטניה הקדומה ועד לימינו אלה, בכל מקום שבו מונהגת שיטת המשפט המקובל- כלומר שיטת משפט המבוססת על יסודות המשפט הבריטי- קיימת גם שיטת המושבעים. כך למשל, במדינות כמו ארה"ב, בריטניה, ניו-זילנד, אוסטרליה וקנדה- קיימת שיטת המושבעים. בניגוד לכך, ישראל, שאף היא נמנית על המדינות בהן קיימת שיטת המשפט המקובל, אותה קיבלנו בירושה מהמנדט הבריטי, בחרה שלא לאמץ את שיטת המושבעים ובכך היא בולטת בחריגותה משאר המדינות המתוקנות בהן קיימת שיטת משפט זהה.
 

אז למה אין כאן מושבעים

כפי הידוע, בטרם הקמתה של מדינת ישראל, במשך תקופה ארוכה, היה קיים בשטחה שלטון בריטי. באותם הזמנים, בריטניה הייתה אימפריה קולוניאליסטית שהנהיגה את שלטונה בשטחים רבים ברחבי העולם והקימה שם מושבות בריטיות. בתוך כך, בכל מקום שבו היה שלטון בריטי, הונהגה גם שיטת המשפט הבריטית וכך היה גם כאן.

יחד עם זאת, הבריטים סברו כי במושבות בהן הם שולטים, חרף העובדה שבחרו להנהיג בהן את המשפט הבריטי, אין מקום לאמץ את שיטת המשובעים. וזאת למה? מפני שהבריטים החשיבו את התושבים של המושבות כבורים ונבערים שאינם ראויים לכהן כמושבעים ולהכריע בסכסוכים משפטיים. סיבה נוספת, היא החשש של הבריטים מכך כי במידה ויהיה צורך להאשים תושב מקומי בעבירה של מרידה בשלטון המלוכה הבריטי, חבר המושבעים המקומי שידון בעניינו- יפסוק לטובתו ויפטור אותו מרוע הגזרה.
 

אז מה היתרון של שיטת המשובעים ולמה היא חשובה כל-כך

התמחות המשרד:

Avatar
שימוש בסם או החזקת סם נחשבת לאסורה ולעבירה שניתן לקבל עליה עד 3 שנות מאסר. כמובן שאם מדובר כבר על החזקת סם שאינה רק לצריכה עצמית או כמות שהיא מעל 15 גר' ההתייחסות היא שונה לחלוטין והעונש יכול להיות ארוך משמעותית.


[ מידע נוסף בנושא
עבירות סמים ]
Avatar
ישנם הרבה גוונים של אפור בין אונס במובן הכבד ביותר שלו לבין להיות נקי מכל רבב. ישנן הגדרות שונות לעבירות מין כמו תקיפה, מעשה מגונה, הטרדה מינית וגם לאונס ישנם מספר פנים וכל מקרה לגופו. 

[ מידע נוסף בנושא
עבירות מין ]
Avatar
הליך שימוע פלילי הוא  מהלך בו מנסה הנאשם לשכנע את הגורם התובע, לרוב פרקליטות המדינה או מחלקת התביעות של המשטרה, לא להגיש את כתב האישום. כמובן שחשוב שלפני הליך השימוע יתייעץ הנאשם עם עורך דין פלילי...

[ מידע נוסף בנושא
הליכי שימוע פלילי]
Avatar
חשוב לדעת איך להתנהל במהלך חקירה, מה לומר ומה לא, מתי לשמור על זכות השתיקה ומתי לדבר. לכן, התייעצות עם עורך דין פלילי לפני החקירה וגם תוך כדי תהליך החקירה היא חשובה ואף קריטית.


[ מידע נוסף בנושא
חקירה ומעצרים ]

לא בכדי במרבית מן המדינות המתוקנות בעולם המערבי קיימת שיטת מושבעים. עקרון העל העומד ביסודה של השיטה- הוא שליטה בידי העם. עקרון זה, הוא מנשמת אפה של כל דמוקרטיה.

כיצד עקרון זה בא לידי ביטוי במוסד המושבעים? אם כן, כאן חשוב להבהיר נקודה חשובה מאין כמותה. כאשר המדינה מעמידה לדין אדם פלוני, מדובר למעשה בהחלטה של זרוע שלטונית (פרקליטות או משטרה לצורך העניין) לפתוח בהליך פלילי מולו. מן הסתם, אותו הליך מובא לבירור בפני בית המשפט, או ליתר דיוק בפני שופט, שאף הוא זרוע שלטונית. במצב דברים זה, מתקיימת תופעה פסולה שבה זרוע שלטונית אחת- תובעת לדין אזרח, ומי שאמור להכריע בעניין- הוא נציג של זרוע שלטונית נוספת. 

מצב זה הוא בלתי מתקבל על הדעת, שכן הדיון בעניינו של אדם הנתבע לדין חייב להיות מובא בפני קבוצת אנשים השווים לו במעמדם- זו כל מהותו של עקרון השלטון בידי העם.

 נוסף על כן, לשופט מקצועי אין כל יתרון על אזרח מן השורה ביכולת להעריך עדות כעדות שקר או אמת. נהפוך הוא- קיים חשש גדול מאוד ששופט מקצועי ישפוט אדם בהתאם לתפיסת עולמו ולדעותיו הסובייקטיביות שמהן תיגזר הכרעתו וכן ישנה סכנה כי חושיו כבר התקהו לנוכח שלל המקרים הרבים המובאים בפניו. בעוד אשר פיזור הסמכות לקביעת ממצאים עובדתיים בין מספר אנשים, השווים במעמדם לזה של הנאשם, תביא להגדלת הסיכוי לקיום משפט צדק. 

כאן המקום לציין כי בשיטת משפט שבה מונהג מוסד המושבעים, תפקידו של השופט מצטמצם להכרעה בעניינים של פרשנות החוק, הכרעה בקבילות ראיות ועניינים פרוצדוראליים אחרים העולים מכל מקרה ומקרה.

לסיכום, נראה כי הנהגת שיטת מושבעים בישראל היא נחוצה והכרחית לקיום משפטי צדק ולחיזוק הדמוקרטיה
 

ובכן, כאן צריכה להישאל השאלה מדוע לא הונהגה שיטת המשובעים בישראל  עם סיום השלטון הבריטי. ניתן לומר כי התשובה לכך טמונה ברצונה של המדינה הצעירה דאז לחזק את זרועות השלטון והאכיפה שלה ולרכז את מירב הסמכויות בידה ולא להותיר פתח להכרעה של אזרחים בנושאים בעלי חשיבות.

בחלוף השנים, המחדל התעצם וגדל כאשר אף אחת מכנסות ישראל לא "הסירה את הכפפה" וטיפלה בנושא. ככל שהזמן חלף והמצב התקבע, כל ניסיון לייצר שינוי נתקל בחומות של התנגדות מצד המערכת המשפטית שרואה בהקמת מוסד מושבעים כצעד של שלילת סמכויותיה
 
 


צור קשר עוד היום 

ויחד נבין איך עוזרים לך:

כתובתנו:
שד' שאול המלך 39, תל אביב,
בית הדר-דפנה
טל': 074-769-15-24
פקס: 077-470-2959

עו"ד ניסים לביא,
אני כאן, ואייצג אותך בכבוד.

כתובתנו: שד' שאול המלך 39, תל אביב, בית הדר-דפנה  |  טל': 074-769-15-24  |  פקס: 077-470-2959

עו"ד ניסים לביא,
יחד נגבש תוכנית ופתרון לכל בעיה!

 


צור קשר עוד היום 

ויחד נבין איך עוזרים לך: